Blog

Najnowsze wpisy i aktualności

default_featured_image

Ciało w procesie psychoterapeutycznym. Dlaczego warto „pracować” z ciałem?

Człowiek to nie tylko umysł, psychika, emocje, ale również ciało, ważna jego część. Słuchając siebie, możemy poczuć, jak ważne jest, aby zwracać na nie szczególną uwagę. 

Sęk w tym, że na co dzień ignorujemy ciało, skupiając się wyłącznie na mózgu – który zarządza wszystkimi dziedzinami życia. Ludzie, którzy są odcięci od własnego ciała, zablokowani, usztywnieni, mają często kłopot ze znalezieniem swojego miejsca na świecie, ponieważ nie dopuszczają do siebie swoich prawdziwych pragnień. Koncentrują się jedynie na swoim umyśle tzn. myśleniu, planowaniu, logice, pomijając przy tym ciało. Nie mają świadomości, co ciało do nich mówi i jakie są jego potrzeby. Z reguły zaczynają zwracać uwagę ciało dopiero wtedy, kiedy coś ich boli, albo kiedy są spięci.

Czym jest „czucie” własnego ciała?

Czy masz „świadomość” posiadania głowy, kiedy cię ona nie boli? Czy wiesz, kiedy Twoje ciało chce odpocząć, a kiedy chciałoby poćwiczyć? Kiedy pracować do późna, a kiedy zasnąć, a nie pić kawę dla sztucznego pobudzenia? Kiedy zjeść? Kiedy zrobić coś dla przyjemności, a nie dla osiągania celu? Właśnie tym jest „czucie” własnego ciała. 

Czym jest, tak naprawdę, słuchanie ciała? 

To patrzenie na siebie przez pryzmat własnej cielesności – TU i TERAZ i uważne badanie, co nasze ciało chce nam przekazać.

Oto sygnały naszego ciała, których należy szukać każdego dnia:
  • Czujemy energię, czy zmęczenie? 
  • Jak śpimy? Jesteśmy senni, czy wyspani?
  • Odczuwamy jakieś bóle głowy, kości, stawów itp.?
  • Jaki jest nasz oddech? Głęboki i świadomy, czy płytki i przyspieszony?
  • Jak czujemy się psychicznie? (Jakie czujemy emocje? Jaki mamy nastrój? Motywację? Co
    z naszą koncentracją uwagi? Itp.)
  • Czy czujemy jakieś napięcie, stres? (Nerwowe odruchy, bóle serca, uczucia gorąca, napady głodu itp.) Czy jesteśmy zrelaksowani i czujemy spokój?
  • Jakie jest nasze spojrzenie na świat? 

Nasze doświadczenia od narodzin do dziś są nie tylko osadzone w naszym umyśle, ale też w ciele – nazywamy to pamięcią ciała. Przykładowo, jeśli byliśmy karani w dzieciństwie to nasze ciało jakoś na to reagowało – uginało się, oddech się zmieniał, krew zaczynała szybciej krążyć itp. To wszystko ukształtowało naszą sylwetkę, ruch, gestykulację, ekspresję. Chcąc odkryć prawdę o nas samych, czyli zrozumieć, skąd się biorą nasze reakcje somatyczne i fizyczne, warto jest nauczyć się słuchać własnego ciała. 

Główną zaletą pracy z ciałem jest możliwość kontaktu z samym sobą, korzystanie z całego potencjału (a nie tylko z myślenia i przeżywania), dzięki czemu dążymy do harmonijnego, pełnego rozwoju. Poznajemy swoje potrzeby, zaczynamy ufać sobie, dając sobie prawo do bycia sobą.

Szanowanie własnego ciała jest konieczne, aby prowadzić zdrowe, świadome, czyli szczęśliwe życie. Oznacza to reagowanie na sygnały wysyłane przez organizm. 

Ważna jest także motywacja. Więcej o tym, jak się motywować do działania, możecie poczytać tutaj.