Blog

Najnowsze wpisy i aktualności

default_featured_image

Czy masz kontakt z samym sobą?

W trakcie sesji terapeutycznych pacjenci często próbują zbaczać z głównego tematu. Chętnie rozmawiają o swoich małżonkach, rodzicach, a nawet przyjaciołach, nie skupiając się na tym, co najważniejsze: na nich samych. Ta postawa rodzi pytanie: na czym polega kontakt z samym sobą?

Moja relacja z własnym „Ja”

Podczas sesji psychoterapeutycznych zadaję moim pacjentom różne pytania, które mają na celu skupienie uwagi na nich samych. Czasem danej osobie wydaje się, że mówi na swój temat, a w rzeczywistości opowiada o cudzych oczekiwaniach. Kiedy zwracam na to uwagę, widzę zaskoczenie ale i trudność z odpowiedzią na pytania odnoszące się do naszego Ja. 

Jakie pytania warto sobie zadawać, codziennie? 
  • Co pomyślałeś/łaś w danej sytuacji? 
  • Co poczułaś/eś? 
  • Jak zareagowało twoje ciało? 
  • Jak się zachowałeś/łaś w związku z tym? 

To uniwersalne kwestie, które pozwalają nam zakotwiczać się w rzeczywistości i nie zatracać kontaktu z samym sobą. 

Niby banalne, a tak naprawdę, często na początku procesu terapeutycznego nie do przeskoczenia. O co chodzi? Dlaczego tak się dzieje?

Żyjemy w świecie, który pędzi i chcąc za nim nadążyć, dostosowujemy się do otoczenia. W jaki sposób? Nieświadomie, a czasami świadomie rezygnując z siebie, z własnych potrzeb, na rzecz podporządkowywania się innym (często tłumaczymy to np. różnymi powinnościami). Wydaje nam się, że to jedyna droga, żeby być akceptowanym, lubianym, odnosić sukcesy zawodowe itp. Niestety, płacimy za to wysoką cenę, którą jest utrata kontaktu z samym sobą. Paradoks tego jest taki, że staramy się dbać o relację ze wszystkimi innymi, pomijając tą najważniejszą, z samym sobą.

Jak zatem budować relację z własnym Ja?

Uważność, badanie swoich emocji, czas dla siebie, bez rozpraszaczy – to podstawa. Szczerość wobec własnej osoby jest najważniejsza, choć czasem nasze własne emocje lub uczucia nas zawstydzają lub budzą niepokój. W sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie odnaleźć więzi z samym sobą, najlepiej podjąć terapię, które pozwalają dotrzeć do własnych emocji i głośno je nazwać. 

Warto również pracować nad samoświadomością. Więcej w tym temacie, przeczytacie tutaj.