Blog

Najnowsze wpisy i aktualności

default_featured_image

Jak się motywować do działania?

Omawiany temat jest bardzo szeroki, jest wiele teorii i sposobów napędzania się do działania. Ja napiszę tak bardzo ogólnie, jak pomóc sobie zrealizować cel.

Na początku trzeba zaakceptować to co jest. Akceptacja stanu teraźniejszego stanowi warunek wstępny motywacji do działania, zmiany.

Czym jest motywacja?

Motywacja to zespół mechanizmów powodujących uruchomienie, ukierunkowanie, podtrzymanie i zakończenie działania. U podstaw procesów motywacyjnych leżą mechanizmy afektywne, czyli wyzwalające emocje tzn., poziom pobudzenia emocjonalnego ma wpływ na podejmowanie działań i efektywność funkcjonowania. Cel jest skutkiem realizacji potrzeb, a motywacja jest powodem.

Odpowiedz na poniższe pytania i wykonaj poniższe zadania. Dzięki temu uporządkujesz myśli, a Twoje zaangażowanie wzrośnie. To ćwiczenie jest zasadne, jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • Jak zmotywować się do działania w depresji?
  • Jak się zmotywować do pracy nad sobą?
  • Jak zmotywować się do ćwiczeń?
  • Jak się zmotywować do nauki?
  • Jak zmotywować się do odchudzania?

Każdego dnia zrób jeden punkt, a dowiesz się, jak być zmotywowanym.

1. Nazwij swój cel i zapisz go.
2. Dlaczego chcesz zrealizować właśnie taki cel, wymień motywy.
2. Opowiedz paru osobom o realizacji swojego celu, takie zobowiązanie publiczne zwiększa motywację do działania i zmniejsza prawdopodobieństwo wycofania się, przerwania działania.
3. Zastanów się co zyskasz, gdy zrealizujesz swój cel? Jakie korzyści? Czyje uznanie zdobędziesz? Jakie problemy rozwiążesz? – zapisz to.
4. Przemyśl, co negatywnego się stanie, jak nie zrealizujesz wyznaczonego celu? A co stanie się możliwe jak osiągniesz cel? – zapisz to.
5. Co się zmieni w twoim życiu jak zrealizujesz swój cel? Do jakiej grupy społecznej będziesz należeć? Jakie przeszkody znikną z twojego życia? – zapisz to.
6. Co poczujesz jak zrealizujesz cel? Jakie emocje będą Ci towarzyszyć? Wyobraź sobie siebie, jak wyglądasz, co myślisz, co czujesz, co się dzieje z twoim ciałem i jak się zachowujesz, kiedy cel został osiągnięty. Opisz to np. napisz list do siebie (do siebie planującego realizację celu), będąc w sytuacji zrealizowanego celu.
7. Zastanów się kto, jaka instytucja może ci w tym pomóc? – zapisz to
8. Stwórz plan. Ważne abyś podał konkretny termin rozpoczęcia i zakończenia, albo od czego to zależy oraz po czym poznasz, że cel został osiągnięty – zapisz to.
9. Co możesz zacząć robić już teraz albo w najbliższej przyszłości, aby osiągnąć cel? – zapisz to.
10. Wyobraź sobie, że realizujesz swój cel – cały proces – jak wygląda twoje życie w trakcie i po zdobyciu go? – zapisz to.
11. Czy ktoś oprócz ciebie, dzięki temu coś zyska? – zapisz to.
12. Z czym kojarzy ci się zdobywanie tego celu, do czego można to porównać? Czy jest ktoś na kim możesz się wzorować? – zapisz to.
13. Co może utrzymywać cię przy działaniu jak pojawią się problemy? Jakie problemy mogą pojawić się w trakcie i jak będziesz je rozwiązywać? Co może ci przeszkadzać w osiągnięciu celu? Jakie twoje cechy charakteru, osobowości mogą być przeszkodą? Jak nad tym pracować? – zapisz to.
14. Na koniec wypisz wszystkie dowody, fakty przemawiające za tym, że możesz to zrobić, jeśli będzie ci trudno, spytaj o to bliskie ci osoby- zapisz to.

Powodzenia!