Blog

Najnowsze wpisy i aktualności

default_featured_image

Jak zostać własną przyjaciółka?

Bycie własną przyjaciółką oznacza dla mnie bycie swoim sprzymierzeńcem. To jest praca związana z samoakceptacją, czyli procesem polegającym na troszczeniu się o siebie. Akceptować siebie oznacza przyjmować siebie, a nie odrzucać. Akceptować to nie znaczy jednak zawsze zgadzać się, ale przyjmować do wiadomości dany fakt, który nie zawsze musi się nam podobać. Możemy akceptować, a jednocześnie pragnąć zmiany.

Stawanie się swoją przyjaciółką, to proces, na który składają się następujące elementy:

  • Ciągłe poznawanie siebie, swoich myśli, emocji, potrzeb, motywów zachowania oraz tego co się dzieje z własnym ciałem w określonych sytuacjach. Pytanie kim jestem? Czym jest samoświadomość i jak ją rozwijać?
  • Szacunek do siebie.
  • Lubienie siebie – znajomość swoich zasobów, mocnych stron, ale też obszarów do pracy, docenianie tego i nagradzanie siebie, chwalenie siebie.
  • Słuchanie siebie oraz akceptowanie tego co się z nami dzieje np. czuje niechęć przed spotkaniem z koleżanką. Strach przed samotnością nie może być motywem skłaniającym do budowania relacji. Rozpoznaję uczucia, które mi towarzyszą, zastanawiam się jakie myśli je wywołują tzn. jakie znaczenie nadaje sytuacji spotkania. Staram się zrozumieć siebie i świadomie podjąć decyzję.
  • Doradzanie sobie tzn. udzielanie sobie konstruktywnej informacji zwrotnej, a nie krytykowanie siebie.
  • Wymaganie od siebie, wzięcie odpowiedzialności za swoje zachowania, myśli i emocje.
  • Motywowanie siebie.
  • Ciekawość siebie zamiast oceniania siebie. Dlaczego podjęłam taką decyzję? Co mną kierowało? Jakie emocje temu towarzyszyły?
  • Dbanie o siebie, o swoje wnętrze i zewnętrze. Ważne jest, aby czuć się atrakcyjnym.
Ćwiczenie: Jak nauczyć się być swoim przyjacielem?

Za każdym razem jak uruchamiasz dialog wewnętrzny, polegający np. na krytykowaniu, potępianiu itp. zadaj sobie pytanie, co w tej sytuacji powiedziałabyś swojej najlepszej przyjaciółce? Jak byś się zachowała? Czy twoja postawa nadal bałaby taka surowa i krytyczna, czy może znalazłoby się miejsce na współczucie, empatię i chęć zrozumienia? Zastanów się co byś jej doradziła? Jak poprawiłabyś jej humor?

Stawanie się swoim przyjacielem to proces wymagający nauki. Trzeba to praktykować każdego dnia, powtarzać, aż w końcu będzie to nawykiem i automatycznie, zaczniemy przyjmować przyjacielską, wręcz troszczącą postawę względem siebie.

Pytaj się sam: Dlaczego czujesz to co czujesz? Czemu taką przyjąłeś postawę?

  • Jako swoja przyjaciółka, nie musisz wszystkiego w sobie lubić, nie musisz być zadowolona ze wszystkich swoich działań, ale jednocześnie możesz dostrzegać je, przyjmować z empatią i dalej zastanawiać się nad ich zmianą.
  • Wypisuj pod koniec każdego dnia, z czego możesz być dziś dumna, co dziś osiągnęłaś (nie mam tu na myśli spektakularnych sukcesów, bardziej drobne działania dnia codziennego, jak wyjście z psem, czy wypicie dobrej kawy w samotności, mając czas na refleksję).