Blog

Najnowsze wpisy i aktualności

default_featured_image

Psychoterapia – sposoby na przekonanie bliskiej osoby na specjalistyczną pomoc

Chcesz pomóc bliskiej osobie? Najpierw upewnij się, czy chęć wysłania jej do psychoterapeuty nie wynika z Twoich problemów i egoistycznych pobudek wynikających z emocji związanych z kłótnią. Jeżeli odpowiedź jest negatywna, pora przystąpić do działania.

Kiedy potrzebna jest pomoc?

Nakłaniać na wizytę u psychoterapeuty trzeba drugą osobę przede wszystkim wtedy, gdy jej stan psychiczny jest ciężki, nie radzi sobie ona z problemami i zagraża własnemu życiu. Trzeba jednak mieć świadomość, że nikogo nie można zmusić do leczenia. To potrzebujący musi wyrazić chęć skorzystania z pomocy.

Wyjątkiem są jedynie sytuację bezwzględnie zagrażające życiu. Przymusowa hospitalizacja zdarza się najczęściej w przypadku osób niepełnoletnich, gdy rodzice decydują o tym, że ich dziecko wymaga pomocy. W przypadku osób pełnoletnich, nakaz przymusowego leczenia może wydać jedynie sąd.

Co zrobić, aby przekonać bliską osobę do terapii?

Najlepszym sposobem na przekonanie drugiej osoby do wizyty u psychoterapeuty jest pokazanie troski, jak i opisanie obserwacji problemów, z jakimi się ona zmaga. Trzeba wykazać się zrozumieniem i cierpliwością. Ważny jest dialog, podczas którego osoba potrzebująca będzie mogła się wypowiedzieć na temat trudności, jak i możliwych rozwiązań, z których sama chce skorzystać. Musi ona czuć się słuchana i rozumiana. Na każdym kroku należy podkreślać, jak ta relacja jest dla nas ważna, ale jednocześnie warto nawiązywać do tego, co sami byśmy zrobili znajdując się w podobnej sytuacji. Należy tutaj zasugerować wizytę u specjalisty.

Nigdy nie należy naciskać na osobę będącą w złym stanie psychicznym. Możemy jedynie sugerować opcje do wyboru. To jednak nie do nas należy ostateczna decyzja.

W najtrudniejszych sytuacjach warto poszukać kontaktu do osób, które brały już udział w psychoterapii i mają na jej temat pozytywne zdanie. Mogą przedstawić korzyści wynikające ze spotkań ze specjalistą.

Jako kontrargument na odpowiedź negatywną, warto zasugerować jedną wizytę, po której osoba będzie mogła zdecydować, czy potrzebuje wsparcia, czy też nie. Trzeba mieć świadomość, że rozpoczęcie terapii wymaga przyznania się przed samym sobą, że ma się problem. To u wielu osób budzi lęk, a nawet wstyd. Dając bliskiej osobie czas na podjęcie decyzji, a jednocześnie będąc przy niej, najbardziej jej pomożemy.